Artykuły o Tybecie

Samospalenie będzie ukarane

Życie odbierają sobie nawet młode matki. Tłumaczą, że nie są w stanie zrobić dla ojczyzny nic innego, a nie chcą czekać bezczynnie.

Nowy wspaniały Tybet

Przez wieki najważniejszą liczbą Tybetu było 108 – tyle tomów liczy pismo święte buddyzmu. Dziś jest nią 110 – numer telefonu policji. Reportaż z Lhasy.

U Dalajlamy pali się światło

Co zobaczyłby dzisiaj Dalajlama ze swojego pałacu? Maszt z chińską flagą i parę wyprężonych żołnierzy. Jego uwagę przykułby gigantyczny ekran LCD ustawiony pod Żelaznym Wzgórzem.

Więźniowie Shangri-la

Krytycznie o związkach Krainy Śniegów z Zachodem. Tybetańska diaspora stała się zakładnikiem naszych stereotypów o Tybecie jako kolebce pacyfizmu, ekologii i alternatywnego stylu życia.

Kres drogi tybetańskich nomadów

Chiński rząd przymusowo osiedla koczowników w Tybecie, tłumacząc to ochroną środowiska i chęcią poprawy warunków życia „zacofanej” społeczności. Zamknięci w domach pasterze nie czują się szczęśliwi.

Tybet złamany

O zanikającym oporze wobec chińskiej okupacji. Większość materiałów zebrałem w 2006 r. w dość niepokornym (wciąż) miasteczku Litang leżącym dziś w granicach prowincji Syczuan. A półtora roku później wybuchło prawie powstanie…

Mała Budda

Mało znana historia córki X Panczenlamy. Chiny próbują ją przekabacić na swoją stronę, ale mieszkająca w Pekinie dwudziestoparolatka sprytnie lawiruje między tym, co dozwolone, a tym, co zakazane.

 

error: Content is protected !!