Autorski wybór kilku moich najlepszych tekstów z przeszłości

Szirin Naeimi: Polacy to zimni ludzie w zimnym kraju

Rozmowa z uchodźczynią z Iranu. „Teraz ja na nich krzyczałam. Na to jeden ze strażników wydarł się na mnie jeszcze bardziej, z czerwoną twarzą, po czym trzasnął drzwiami i przekręcił klucz. Znowu się bałam.”

Biznesmen, konsul i dziewczyna

Perypetie Polaka, który zakochał się w Kamerunce. „Jak zostałyśmy same, konsul zaczęła na mnie krzyczeć. Kto za to płaci?! Jakie są zabytki w Poznaniu?! Jak to możliwe, że pani chce żyć w Polsce, a nie zna żadnego zabytku?”

Saddam wciąż się ze mnie śmieje

Wstrząsająca historia prawniczki, która naraziła się synowi Saddama Husajna. Lata prześladowań doprowadziły ją do obłędu.

Życie po życiu Ferdinanda M.

Choć Marcos umarł, żyje nadal – w sercach swoich wyznawców. Reportaż z bastionu rodziny dyktatora na północy filipińskiej wyspy Luzon.

Śmierć pachniała jabłkami

Relacja z wioski Halabdża, którą w 1988 roku wojska Saddama zaatakowały bronią chemiczną. Kilkanaście lat później w Halabdży mnożą się choroby, a Kurdowie są rozczarowani obojętnością Zachodu na ich los.

Zabetonowani

Opowieść o głębokim kryzysie społecznym, ekonomicznym i kulturowym, w jakim pogrąża się Japonia.

Eunuch przynosi szczęście

Reportaż z Delhi o kastratach, których w Indiach jest około miliona. Wyrzuceni na margines społeczeństwa, skopiowali jego kastową strukturę, dzieląc się na grupy w zależności od aktywności seksualnej, sposobu zarabiania i pochodzenia. Mają swoje rewiry, sądy, fundusze emerytalne i kasy chorych.

Zmartwychwstanie samuraja

W 35 rocznicę samobójstwa pisarza Yukio Mishimy piszę o japońskim kulcie „pięknej śmierci”, który z powodzeniem przezwycięża podziały polityczne.

Listy miłosne

O prostytucji w Tajlandii. „Muszę ci szczerze wyjaśnić, dlaczego nie mogłem cię wpuścić do pokoju tej ostatniej nocy w Bangkoku…

error: Content is protected !!